Vishay/Dale RNC55H3832DSRSL
RNC55H3832DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3832DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3832DSRSL.pdf
Availability of RNC55H3832DSRSL
QUANTITY
RNC55H3832DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3832DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3832DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3832DSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3832DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3832DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3832DSRSL
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 4.5A DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf