Bourns Inc. 5800-271-RC
5800-271-RC picture photo
Mfg. Part Number
5800-271-RC
Brief Description
FIXED IND 270UH 400MA 557 MOHM
Datasheet Download
5800-271-RC.pdf
Availability of 5800-271-RC
QUANTITY
5800-271-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5800-271-RC
Internal Part NumberEIS-5800-271-RC
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation770mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)557 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5800-271-RC
Related Links5800-, 5800-271-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5800-271-RC Details Description
Related parts for 5800-271-RC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D618SM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 2000 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 13/16" datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.43A 110 MOHM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf