Cree Inc. MX6AWT-H1-R250-0008E5
MX6AWT-H1-R250-0008E5 picture photo
Mfg. Part Number
MX6AWT-H1-R250-0008E5
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD
Datasheet Download
MX6AWT-H1-R250-0008E5.pdf
Availability of MX6AWT-H1-R250-0008E5
QUANTITY
MX6AWT-H1-R250-0008E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX6AWT-H1-R250-0008E5
Internal Part NumberEIS-MX6AWT-H1-R250-0008E5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® MX-6
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test77 lm (74 lm ~ 81 lm)
Current - Test300mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test78 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max1A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX6AWT-H1-R250-0008E5
Related LinksMX6AWT-H1-, MX6AWT-H1-R250-0008E5 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX6AWT-H1-R250-0008E5 Details Description
Related parts for MX6AWT-H1-R250-0008E5
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO STER AB 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 34POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IMPACT BP 2X16 GR SN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
MICRO 37C S 24" YEL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 113W datasheet.pdf