Cree Inc. MX6SWT-A1-0000-000D50
MX6SWT-A1-0000-000D50 picture photo
Mfg. Part Number
MX6SWT-A1-0000-000D50
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD
Datasheet Download
MX6SWT-A1-0000-000D50.pdf
Availability of MX6SWT-A1-0000-000D50
QUANTITY
MX6SWT-A1-0000-000D50 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX6SWT-A1-0000-000D50
Internal Part NumberEIS-MX6SWT-A1-0000-000D50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductMX-6S Series LEDs
Standard Package1,400
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® MX-6S
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test111 lm (107 lm ~ 114 lm)
Current - Test60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)20V
Lumens/Watt @ Current - Test93 lm/W
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Current - Max175mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing Tabs
Thermal Resistance of Package5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX6SWT-A1-0000-000D50
Related LinksMX6SWT-A1-, MX6SWT-A1-0000-000D50 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX6SWT-A1-0000-000D50 Details Description
Related parts for MX6SWT-A1-0000-000D50
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY/NAT 7.87"LX7.24"W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
33000UF 63V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf