CTS Electronic Components MXO45-2C-2M4576
MXO45-2C-2M4576 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-2C-2M4576
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.4576MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45-2C-2M4576.pdf
Availability of MXO45-2C-2M4576
QUANTITY
MXO45-2C-2M4576 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-2C-2M4576
Internal Part NumberEIS-MXO45-2C-2M4576
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMXO45(T) Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency2.4576MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-2C-2M4576
Related LinksMXO45-2, MXO45-2C-2M4576 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-2C-2M4576 Details Description
Related parts for MXO45-2C-2M4576
XFRMR TOROIDAL 1000VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
LENS CAP BLUE CYLINDRICAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf