CTS Electronic Components MXO45-2I-16M0000
MXO45-2I-16M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-2I-16M0000
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45-2I-16M0000.pdf
Availability of MXO45-2I-16M0000
QUANTITY
MXO45-2I-16M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-2I-16M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45-2I-16M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-2I-16M0000
Related LinksMXO45-2I, MXO45-2I-16M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-2I-16M0000 Details Description
Related parts for MXO45-2I-16M0000
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B 44PLCC datasheet.pdf
HIGH SPEED CONN 1.27MM PITCH datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf