CTS Electronic Components MXO45-3I-11M0592
MXO45-3I-11M0592 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-3I-11M0592
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45-3I-11M0592.pdf
Availability of MXO45-3I-11M0592
QUANTITY
MXO45-3I-11M0592 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-3I-11M0592
Internal Part NumberEIS-MXO45-3I-11M0592
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-3I-11M0592
Related LinksMXO45-3I, MXO45-3I-11M0592 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-3I-11M0592 Details Description
Related parts for MXO45-3I-11M0592
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 28-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 24V -12V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 50PPM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 50POS DUAL PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf