CTS Electronic Components MXO45-6C-40M0000
MXO45-6C-40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-6C-40M0000
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45-6C-40M0000.pdf
Availability of MXO45-6C-40M0000
QUANTITY
MXO45-6C-40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-6C-40M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45-6C-40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-6C-40M0000
Related LinksMXO45-6C, MXO45-6C-40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-6C-40M0000 Details Description
Related parts for MXO45-6C-40M0000
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MOD ME 9210 8MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MA-21(AC ONLY),2NC+1NO, 15M CBL datasheet.pdf
CAP POLYMER 18UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf