CTS Electronic Components MXO45HS-2C-24M0000
MXO45HS-2C-24M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-2C-24M0000
Brief Description
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45HS-2C-24M0000.pdf
Availability of MXO45HS-2C-24M0000
QUANTITY
MXO45HS-2C-24M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-2C-24M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-2C-24M0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS InformationMX045HS(T) Series RoHS CertMXO45HS(T)LV Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency24MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-2C-24M0000
Related LinksMXO45HS-2, MXO45HS-2C-24M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-2C-24M0000 Details Description
Related parts for MXO45HS-2C-24M0000
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 4A 600V FST MIDGET UL CSA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf