CTS Electronic Components MXO45HS-2C-5M0688
MXO45HS-2C-5M0688 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-2C-5M0688
Brief Description
OSC XO 5.0688MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45HS-2C-5M0688.pdf
Availability of MXO45HS-2C-5M0688
QUANTITY
MXO45HS-2C-5M0688 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-2C-5M0688
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-2C-5M0688
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS InformationMX045HS(T) Series RoHS CertMXO45HS(T)LV Series RoHS Cert
Standard Package50
SeriesMXO45HS
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency5.0688MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-2C-5M0688
Related LinksMXO45HS-, MXO45HS-2C-5M0688 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-2C-5M0688 Details Description
Related parts for MXO45HS-2C-5M0688
FAN AXIAL 50X15MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 10.8W 1.8VOUT 6A SIP datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MTRJ MODULE KIT 6PCK 62.5/125UM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS W/SCKTS BULKHEAD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.01% 8W TO220-4 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK BRASS PUSH PIN 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf