CTS Electronic Components MXO45HS-3C-20M0000
MXO45HS-3C-20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-3C-20M0000
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45HS-3C-20M0000.pdf
Availability of MXO45HS-3C-20M0000
QUANTITY
MXO45HS-3C-20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-3C-20M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-3C-20M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS InformationMX045HS(T) Series RoHS CertMXO45HS(T)LV Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-3C-20M0000
Related LinksMXO45HS-3, MXO45HS-3C-20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-3C-20M0000 Details Description
Related parts for MXO45HS-3C-20M0000
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
IC QUAD DIFF RCVR 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 379 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 74.175824MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 400V SCREW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V datasheet.pdf