CTS Electronic Components MXO45HS-3C-6M1440
MXO45HS-3C-6M1440 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-3C-6M1440
Brief Description
OSC XO 6.144MHZ HCMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
MXO45HS-3C-6M1440.pdf
Availability of MXO45HS-3C-6M1440
QUANTITY
MXO45HS-3C-6M1440 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-3C-6M1440
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-3C-6M1440
TypeXO (Standard)
Frequency6.144MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-3C-6M1440
Related LinksMXO45HS-, MXO45HS-3C-6M1440 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-3C-6M1440 Details Description
Related parts for MXO45HS-3C-6M1440
IC DAC 8BIT DUAL MULTIPLY 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 18W NI-780 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
DEV BOARD FOR NS9750B datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
RES 517K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TESTER GROUND ROD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf