CTS Electronic Components MXO45HSTLV-2C-40M0000
MXO45HSTLV-2C-40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HSTLV-2C-40M0000
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HSTLV-2C-40M0000.pdf
Availability of MXO45HSTLV-2C-40M0000
QUANTITY
MXO45HSTLV-2C-40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HSTLV-2C-40M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HSTLV-2C-40M0000
FamilyOscillators
SeriesMXO45HSTLV
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HSTLV-2C-40M0000
Related LinksMXO45HSTLV, MXO45HSTLV-2C-40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HSTLV-2C-40M0000 Details Description
Related parts for MXO45HSTLV-2C-40M0000
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 28-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf