CTS Electronic Components MXO45T-2C-18M4320
MXO45T-2C-18M4320 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45T-2C-18M4320
Brief Description
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45T-2C-18M4320.pdf
Availability of MXO45T-2C-18M4320
QUANTITY
MXO45T-2C-18M4320 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45T-2C-18M4320
Internal Part NumberEIS-MXO45T-2C-18M4320
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMXO45(T) Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency18.432MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45T-2C-18M4320
Related LinksMXO45T-2, MXO45T-2C-18M4320 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45T-2C-18M4320 Details Description
Related parts for MXO45T-2C-18M4320
RES 1.96M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 45mA Backlight 6-DFN (2x2) datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
IMPACT DC 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 1.75 INCH datasheet.pdf