CTS Electronic Components MXO45T-5C-1M5440
MXO45T-5C-1M5440 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45T-5C-1M5440
Brief Description
OSC XO 1.544MHZ HCMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
MXO45T-5C-1M5440.pdf
Availability of MXO45T-5C-1M5440
QUANTITY
MXO45T-5C-1M5440 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45T-5C-1M5440
Internal Part NumberEIS-MXO45T-5C-1M5440
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45T
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency1.544MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45T-5C-1M5440
Related LinksMXO45T-5, MXO45T-5C-1M5440 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45T-5C-1M5440 Details Description
Related parts for MXO45T-5C-1M5440
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 974V 13KA DISC 25MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
MICRO FINE 0.25MM (0.01) datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf