Omron Automation & Safety MY2F-DC12
MY2F-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
MY2F-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Datasheet Download
MY2F-DC12.pdf
Availability of MY2F-DC12
QUANTITY
MY2F-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY2F-DC12
Internal Part NumberEIS-MY2F-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY2F-DC12
Related LinksMY2F, MY2F-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY2F-DC12 Details Description
Related parts for MY2F-DC12
IC OTP 512KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO213AB datasheet.pdf