Omron Automation & Safety MY2IN1-D2 DC100/110 (S)
MY2IN1-D2 DC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY2IN1-D2 DC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Datasheet Download
MY2IN1-D2 DC100/110 (S).pdf
Availability of MY2IN1-D2 DC100/110 (S)
QUANTITY
MY2IN1-D2 DC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY2IN1-D2 DC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY2IN1-D2 DC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator, Reverse Coil Polarity, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance11.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY2IN1-D2 DC100/110 (S)
Related LinksMY2IN1-D2 D, MY2IN1-D2 DC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY2IN1-D2 DC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY2IN1-D2 DC100/110 (S)
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 20% 3024 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LENS W/HOLDER 21.6MM OVAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PVC EXTRUSION RAIL MTG 35MM EDG datasheet.pdf