Omron Automation & Safety MY3-02-AC110/120
MY3-02-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
MY3-02-AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
MY3-02-AC110/120.pdf
Availability of MY3-02-AC110/120
QUANTITY
MY3-02-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY3-02-AC110/120
Internal Part NumberEIS-MY3-02-AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY3-02-AC110/120
Related LinksMY3-02-A, MY3-02-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY3-02-AC110/120 Details Description
Related parts for MY3-02-AC110/120
BERGSTIK II .100" SR datasheet.pdf
SW CAP LARGE ROTARY KNOB GREEN datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DC POWER JACK CONN DIP TYPE datasheet.pdf
ATTENUATOR INPUT MODULE 200W datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 1% 160VDC datasheet.pdf