Omron Automation & Safety MY3-02-AC24
MY3-02-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
MY3-02-AC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V
Datasheet Download
MY3-02-AC24.pdf
Availability of MY3-02-AC24
QUANTITY
MY3-02-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY3-02-AC24
Internal Part NumberEIS-MY3-02-AC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current46mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance180 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY3-02-AC24
Related LinksMY3-0, MY3-02-AC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY3-02-AC24 Details Description
Related parts for MY3-02-AC24
RES 22 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 20A PCB datasheet.pdf
IC LIION/POLY BATT CHARGER 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
3 ROW M/T FEMALE SM/B CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 50W datasheet.pdf