Omron Automation & Safety MY4 AC100/110 (S)
MY4 AC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4 AC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4 AC100/110 (S).pdf
Availability of MY4 AC100/110 (S)
QUANTITY
MY4 AC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4 AC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4 AC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance3.75 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4 AC100/110 (S)
Related LinksMY4 AC10, MY4 AC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4 AC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY4 AC100/110 (S)
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.35A 96 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 150MW 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 46A TO252 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf