Omron Automation & Safety MY4F-DC12
MY4F-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
MY4F-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V
Datasheet Download
MY4F-DC12.pdf
Availability of MY4F-DC12
QUANTITY
MY4F-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4F-DC12
Internal Part NumberEIS-MY4F-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4F-DC12
Related LinksMY4F, MY4F-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4F-DC12 Details Description
Related parts for MY4F-DC12
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CABLE GRIP BALE EYE 0.61M datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 15A datasheet.pdf