Omron Automation & Safety MY4I5 AC110/120
MY4I5 AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
MY4I5 AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Datasheet Download
MY4I5 AC110/120.pdf
Availability of MY4I5 AC110/120
QUANTITY
MY4I5 AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4I5 AC110/120
Internal Part NumberEIS-MY4I5 AC110/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4I5 AC110/120
Related LinksMY4I5 A, MY4I5 AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4I5 AC110/120 Details Description
Related parts for MY4I5 AC110/120
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 40B 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
INDICATOR PANEL 20 CHANNELS datasheet.pdf
RES 560 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 770MA 260 MOHM datasheet.pdf