Omron Automation & Safety MY4I5 AC220/240
MY4I5 AC220/240 picture photo
Mfg. Part Number
MY4I5 AC220/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V
Datasheet Download
MY4I5 AC220/240.pdf
Availability of MY4I5 AC220/240
QUANTITY
MY4I5 AC220/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4I5 AC220/240
Internal Part NumberEIS-MY4I5 AC220/240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance18.79 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4I5 AC220/240
Related LinksMY4I5 A, MY4I5 AC220/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4I5 AC220/240 Details Description
Related parts for MY4I5 AC220/240
IC BUFF TRPL N-INV 8MICROPAK datasheet.pdf
RELAY CONT 3PH REV 480VAC 2A 24V datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf