Omron Automation & Safety MY4N AC100/110 (S)
MY4N AC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4N AC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4N AC100/110 (S).pdf
Availability of MY4N AC100/110 (S)
QUANTITY
MY4N AC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4N AC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4N AC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance3.75 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4N AC100/110 (S)
Related LinksMY4N AC10, MY4N AC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4N AC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY4N AC100/110 (S)
IN-CIRCUIT EMULATOR FOR Z86L99 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 18-SOIC datasheet.pdf
CONN MAG-MATE LEAF 22-23.5AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-48" BLACK datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M WHITE 7' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB SOC CLO WF VE THR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf