Omron Automation & Safety MY4N-02-AC110/120
MY4N-02-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
MY4N-02-AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Datasheet Download
MY4N-02-AC110/120.pdf
Availability of MY4N-02-AC110/120
QUANTITY
MY4N-02-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4N-02-AC110/120
Internal Part NumberEIS-MY4N-02-AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4N-02-AC110/120
Related LinksMY4N-02-, MY4N-02-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4N-02-AC110/120 Details Description
Related parts for MY4N-02-AC110/120
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 9400UF 200V SCREW datasheet.pdf
ANTENNA EMBEDDED MICROSTRIPE R/A datasheet.pdf
9P MTEI RCPT HSG ASY 22 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 14POS datasheet.pdf
STRAP HANGR CLIP HAMMER-ON BEAM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf