Omron Automation & Safety MY4N-02-AC110/120
MY4N-02-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
MY4N-02-AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Datasheet Download
MY4N-02-AC110/120.pdf
Availability of MY4N-02-AC110/120
QUANTITY
MY4N-02-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4N-02-AC110/120
Internal Part NumberEIS-MY4N-02-AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4N-02-AC110/120
Related LinksMY4N-02-, MY4N-02-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4N-02-AC110/120 Details Description
Related parts for MY4N-02-AC110/120
KIT TEST LEAD ELECTRONIC DMM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.6V OD/PP SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS 1MM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 400MA 1 OHM SMD datasheet.pdf