Omron Automation & Safety MY4Z DC100/110 (S)
MY4Z DC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4Z DC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4Z DC100/110 (S).pdf
Availability of MY4Z DC100/110 (S)
QUANTITY
MY4Z DC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4Z DC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4Z DC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance11.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4Z DC100/110 (S)
Related LinksMY4Z DC10, MY4Z DC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4Z DC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY4Z DC100/110 (S)
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DL-RS232 5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
CONTROL PROC REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf
RES 5.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TRANS ARRAY 60V 0.2A SOT563 datasheet.pdf