Omron Automation & Safety MY4ZIN1 DC100/110 (S)
MY4ZIN1 DC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4ZIN1 DC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4ZIN1 DC100/110 (S).pdf
Availability of MY4ZIN1 DC100/110 (S)
QUANTITY
MY4ZIN1 DC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4ZIN1 DC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4ZIN1 DC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Reverse Coil Polarity, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance11.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4ZIN1 DC100/110 (S)
Related LinksMY4ZIN1 DC, MY4ZIN1 DC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4ZIN1 DC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY4ZIN1 DC100/110 (S)
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
EMI FILTER 15000PF C TYPE datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 192POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 55POS .100 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf