United Chemi-Con MZA6.3VC102MH10TP
MZA6.3VC102MH10TP picture photo
Mfg. Part Number
MZA6.3VC102MH10TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
MZA6.3VC102MH10TP.pdf
Availability of MZA6.3VC102MH10TP
QUANTITY
MZA6.3VC102MH10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MZA6.3VC102MH10TP
Internal Part NumberEIS-MZA6.3VC102MH10TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MZA6.3VC102MH10TP
Related LinksMZA6.3VC, MZA6.3VC102MH10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MZA6.3VC102MH10TP Details Description
Related parts for MZA6.3VC102MH10TP
IC Z8 ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.9"L X 4"W datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 22POS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 250K 16MSOP datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.0MM YELLOW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 157.32 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf