JAE Electronics N/MS3102A18-1P
N/MS3102A18-1P picture photo
Mfg. Part Number
N/MS3102A18-1P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT MALE 10POS SILVER SLDR
Datasheet Download
N/MS3102A18-1P.pdf
Availability of N/MS3102A18-1P
QUANTITY
N/MS3102A18-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of N/MS3102A18-1P
Internal Part NumberEIS-N/MS3102A18-1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesN/MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N/MS3102A18-1P
Related LinksN/MS310, N/MS3102A18-1P Datasheet, JAE Electronics Distributor
N/MS3102A18-1P Details Description
Related parts for N/MS3102A18-1P
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W AXIAL datasheet.pdf
QKE IC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS VERT .64MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf