Tripp Lite N030-100-FL
N030-100-FL picture photo
Mfg. Part Number
N030-100-FL
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED
Datasheet Download
N030-100-FL.pdf
Availability of N030-100-FL
QUANTITY
N030-100-FL Order Process
Ship out your order
Specifications of N030-100-FL
Internal Part NumberEIS-N030-100-FL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
Series-
Packaging100 per Pkg
Connector TypePlug
Cable TypeFlat Oval Cable, Solid or Stranded Wires
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Features-
ShieldingUnshielded
RatingsCat5e
Ingress Protection-
Termination-
Length-
ColorTranslucent - Clear
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Contact Material-
Current Rating-
Voltage Rating-
Housing Material-
Shield Material-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N030-100-FL
Related LinksN030-, N030-100-FL Datasheet, Tripp Lite Distributor
N030-100-FL Details Description
Related parts for N030-100-FL
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 32.5VC DO15 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 3UF 150V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D MMH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf