Taiyo Yuden N08DPB820K
N08DPB820K picture photo
Mfg. Part Number
N08DPB820K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 940MA 390 MOHM
Datasheet Download
N08DPB820K.pdf
Availability of N08DPB820K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N08DPB820K Order Process
Ship out your order
Specifications of N08DPB820K
Internal Part NumberEIS-N08DPB820K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating940mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)390 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7.6MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N08DPB820K
Related LinksN08DP, N08DPB820K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
N08DPB820K Details Description
Related parts for N08DPB820K
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CARD RACK COMPACT PCI 6UX15X19 datasheet.pdf
IC CDC 13CH I2C W/RAM 25WLCSP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IMPACT 5X16 DC UNGUIDED LF SIGNA datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf