Micron Technology N25Q256A13E1240E
N25Q256A13E1240E picture photo
Mfg. Part Number
N25Q256A13E1240E
Brief Description
IC FLASH 256MBIT 108MHZ 24TBGA
Datasheet Download
N25Q256A13E1240E.pdf
Availability of N25Q256A13E1240E
QUANTITY
N25Q256A13E1240E Order Process
Ship out your order
Specifications of N25Q256A13E1240E
Internal Part NumberEIS-N25Q256A13E1240E
Featured ProductN25Q Series Serial NOR Flash
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,122
Series-
PackagingTray
Memory Size256M (64Mx4)
Speed108MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-TBGA
Supplier Device Package24-T-PBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N25Q256A13E1240E
Related LinksN25Q256A, N25Q256A13E1240E Datasheet, Micron Technology Distributor
N25Q256A13E1240E Details Description
Related parts for N25Q256A13E1240E
TRANS NPN 25V 0.2A TO92 datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC20K/MC20F/X datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC 3.9W 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.225" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf