Tripp Lite N457-001-50
N457-001-50 picture photo
Mfg. Part Number
N457-001-50
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Cables
Brief Description
DUPLEX FIBER ADAPTR LC-M/ST-F 1'
Datasheet Download
N457-001-50.pdf
Availability of N457-001-50
QUANTITY
N457-001-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of N457-001-50
Internal Part NumberEIS-N457-001-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCables and Connectivity Portfolio
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFiber Optic Cables
Series-
1st ConnectorLC Duplex
2nd ConnectorST (2)
Cable Diameter-
Cable TypeTwin Zip
FeaturesAdapter
Fiber Type50/125
Length - Overall1.00' (305mm)
TypeMultimode, Duplex
RatingsFDDI, OFNR
Bend Radius-
Color - CableOrange
Color - ConnectorsBeige, Black
Insertion Loss-
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Return Loss-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N457-001-50
Related LinksN457-, N457-001-50 Datasheet, Tripp Lite Distributor
N457-001-50 Details Description
Related parts for N457-001-50
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 2.8"L X 2.2"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
37.5MM HS ASSY PPA CL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
IC PWR/BATT MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
TRIAC 600V 25A TO-220FP datasheet.pdf