Exar Corporation SP3491EN-L
SP3491EN-L picture photo
Mfg. Part Number
SP3491EN-L
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TXRX RS485 FULL DUPLX 14NSOIC
Datasheet Download
SP3491EN-L.pdf
Availability of SP3491EN-L
QUANTITY
SP3491EN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of SP3491EN-L
Internal Part NumberEIS-SP3491EN-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bonding 02/Jul/2013
SiO2 5KA + SiN 7KA Passivation 03/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 11/Sep/2015
Standard Package56
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis25mV
Data Rate10Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP3491EN-L
Related LinksSP349, SP3491EN-L Datasheet, Exar Corporation Distributor
SP3491EN-L Details Description
Related parts for SP3491EN-L
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 0.34A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 17A datasheet.pdf