3M N4660-2200
N4660-2200 picture photo
Mfg. Part Number
N4660-2200
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 60POS .100 SMD GOLD
Datasheet Download
N4660-2200.pdf
Availability of N4660-2200
QUANTITY
N4660-2200 Order Process
Ship out your order
Specifications of N4660-2200
Internal Part NumberEIS-N4660-2200
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesN4600
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N4660-2200
Related LinksN4660, N4660-2200 Datasheet, 3M Distributor
N4660-2200 Details Description
Related parts for N4660-2200
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 200A TO-3P datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf