NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F164D,602
N74F164D,602 picture photo
Mfg. Part Number
N74F164D,602
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REGISTER 8BIT 14SOIC
Datasheet Download
N74F164D,602.pdf
Availability of N74F164D,602
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N74F164D,602 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F164D,602
Internal Part NumberEIS-N74F164D,602
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeShift Register
Output TypePush-Pull
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionSerial to Parallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F164D,602
N74F164D,602 Details Description
Related parts for N74F164D,602
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS NATL MTA-100 AU datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf