| Internal Part Number | EIS-N74F166D,602 | |
| Product Training Modules | Logic Packages | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Shift Registers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Register, Bidirectional | |
| Output Type | Push-Pull | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Function | Universal | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 16-SO | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | N74F166D,602 | |
 | D5M | CONN RCPT AUDIO 5POS MALE PNL MT | datasheet.pdf | |