NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F166N,602
N74F166N,602 picture photo
Mfg. Part Number
N74F166N,602
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-DIP
Datasheet Download
N74F166N,602.pdf
Availability of N74F166N,602
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N74F166N,602 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F166N,602
Internal Part NumberEIS-N74F166N,602
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeRegister, Bidirectional
Output TypePush-Pull
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionUniversal
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F166N,602
N74F166N,602 Details Description
Related parts for N74F166N,602
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MINI MI II 4POS W/O CLIP ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM SMD AU datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 7WAY datasheet.pdf
CAT 5E ALPHASNAP 48 PORT PATCH P datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf