| Internal Part Number | EIS-N74F174N,602 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2009 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Flip Flops | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Function | Master Reset | |
| Type | D-Type | |
| Output Type | Non-Inverted | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 6 | |
| Frequency - Clock | 100MHz | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10ns @ 5V, 50pF | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent | 45mA | |
| Input Capacitance | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |