NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F245DB,118
N74F245DB,118 picture photo
Mfg. Part Number
N74F245DB,118
Brief Description
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP
Datasheet Download
N74F245DB,118.pdf
Availability of N74F245DB,118
QUANTITY
N74F245DB,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F245DB,118
Internal Part NumberEIS-N74F245DB,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jul/2015
Multiple Devices Revision 30/Jun/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F245DB,118
N74F245DB,118 Details Description
Related parts for N74F245DB,118
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 6WDFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 13A PNL MNT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT RECP datasheet.pdf
20UF 150V 9.53X31.75 85C AXI datasheet.pdf