| Internal Part Number | EIS-N74F373DB,118 | |
| Product Training Modules | Logic Packages | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 Multiple Devices Revision 30/Jun/2015 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Latches | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch | |
| Circuit | 8:8 | |
| Output Type | Tri-State | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Delay Time - Propagation | 2ns | |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |