Nuvoton Technology Corporation America N79E824ASG
N79E824ASG picture photo
Mfg. Part Number
N79E824ASG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU LPC 8K FLASH 20SOP
Datasheet Download
N79E824ASG.pdf
Availability of N79E824ASG
QUANTITY
N79E824ASG Order Process
Ship out your order
Specifications of N79E824ASG
Internal Part NumberEIS-N79E824ASG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesN79
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N79E824ASG
Related LinksN79E8, N79E824ASG Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
N79E824ASG Details Description
Related parts for N79E824ASG
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING 14-16AWG #5/16 BLUE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 989POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 150V 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf