3M N7E50-7516PK-20-WF
N7E50-7516PK-20-WF picture photo
Mfg. Part Number
N7E50-7516PK-20-WF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD
Datasheet Download
N7E50-7516PK-20-WF.pdf
Availability of N7E50-7516PK-20-WF
QUANTITY
N7E50-7516PK-20-WF Order Process
Ship out your order
Specifications of N7E50-7516PK-20-WF
Internal Part NumberEIS-N7E50-7516PK-20-WF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
Series7E50
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypeCompactFlash® - Type I
Number of Positions50
Connector TypeConnector
Insertion, Removal MethodPush In, Pull Out
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide, Card Guide
Height Above Board0.261" (6.64mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N7E50-7516PK-20-WF
Related LinksN7E50-751, N7E50-7516PK-20-WF Datasheet, 3M Distributor
N7E50-7516PK-20-WF Details Description
Related parts for N7E50-7516PK-20-WF
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU ARM 64KB FLASH MEM 64-LQFP datasheet.pdf
OSC XO 25.000938MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223 datasheet.pdf