Microchip Technology PIC18F1230-I/SS
PIC18F1230-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F1230-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC18F1230-I/SS.pdf
Availability of PIC18F1230-I/SS
QUANTITY
PIC18F1230-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F1230-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18F1230-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size4KB (2K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F1230-I/SS
Related LinksPIC18F1, PIC18F1230-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F1230-I/SS Details Description
Related parts for PIC18F1230-I/SS
TERM BLOCK HDR 16POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 250 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
5.08MM KK HDR VT RPIN 5SN 6CKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RS SD25B UNC 4.4 LP2N INTERFAC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf