Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD2K32
RNCP0603FTD2K32 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD2K32
Brief Description
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD2K32.pdf
Availability of RNCP0603FTD2K32
QUANTITY
RNCP0603FTD2K32 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD2K32
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD2K32
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD2K32
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD2K32 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD2K32 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD2K32
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT CERAMIC 118.3DEG C NC datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC REG MULTIFUNCTION MULTIWATT8 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf