Intel N80C186EA25
N80C186EA25 picture photo
Mfg. Part Number
N80C186EA25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC
Datasheet Download
N80C186EA25.pdf
Availability of N80C186EA25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N80C186EA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of N80C186EA25
Internal Part NumberEIS-N80C186EA25
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N80C186EA25
Related LinksN80C1, N80C186EA25 Datasheet, Intel Distributor
N80C186EA25 Details Description
Related parts for N80C186EA25
CONN FFC RCPT HSG 30POS 1.27MM datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 3' BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A 10DFN datasheet.pdf
IC VREG MULTIFUN AUTO MULTIWATT8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
ANT RINGO VHF 150-174MHZ 500W datasheet.pdf