Sullins Connector Solutions RCM10DSAN
RCM10DSAN picture photo
Mfg. Part Number
RCM10DSAN
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM10DSAN.pdf
Availability of RCM10DSAN
QUANTITY
RCM10DSAN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM10DSAN
Internal Part NumberEIS-RCM10DSAN
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM10DSAN
Related LinksRCM1, RCM10DSAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM10DSAN Details Description
Related parts for RCM10DSAN
SENSOR REFL LONG H TYPE W/OSC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 830MA SOT323 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.02"L X 3.27"W datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf