Vicor Corporation V110A5E200BF
V110A5E200BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A5E200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5E200BF.pdf
Availability of V110A5E200BF
QUANTITY
V110A5E200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5E200BF
Internal Part NumberEIS-V110A5E200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5E200BF
Related LinksV110A5, V110A5E200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5E200BF Details Description
Related parts for V110A5E200BF
IC POT/MEM DUAL NV 100K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
XFRMR BALUN 2.4GHZ WLAN/BT datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR VGA 25-CSP3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf