Intel N80C251TQ24
N80C251TQ24 picture photo
Mfg. Part Number
N80C251TQ24
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 44-PLCC
Datasheet Download
N80C251TQ24.pdf
Availability of N80C251TQ24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N80C251TQ24 Order Process
Ship out your order
Specifications of N80C251TQ24
Internal Part NumberEIS-N80C251TQ24
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series80C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 251
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N80C251TQ24
Related LinksN80C2, N80C251TQ24 Datasheet, Intel Distributor
N80C251TQ24 Details Description
Related parts for N80C251TQ24
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
POWER MODULE DC/DC 8TH BRICK 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf